Hasan Kalyoncu Üniversitesi | İlk ve Acil Yardım Programı Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Havalimanı Yolu 8.Km Şahinbey / Gaziantep
Tel:90 (342) 211 80 80, Fax:90 (342) 211 80 81, E-mail: info(at)hku.edu.tr 2008 Hasan Kalyoncu
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
İLK VE ACİL YARDIM PROGRAMI

İLK VE ACİL YARDIM PROGRAMI

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
İlk ve Acil Yardım Programı
İlk ve Acil Yardım Programı

İlk ve Acil Yardım Programı

Sağlık

Sağlık

Programın Amacı
İlk ve Acil Yardım Programı’nın Amacı;
Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde, sağlık sorunlarını en iyi şekilde saptayıp çözebilecek yeterliliğe ulaşmış, hasta ve yaralılara temel ve ileri yaşam desteği verebilen, her türlü sistem travmasını tanıyıp uygun acil yaklaşımı yapabilen; ilk müdahaleleri yapılmış hasta yada yaralıların ambulansla güvenli bir şekilde hastanelere ulaşmasını sağlayan, ekiple işbirliği içinde çalışabilen nitelikli sağlık teknikeri yetiştirmektir. İlk ve Acil Yardım Programı’nın misyonu; hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde acil tıbbi durumdaki hasta ve yaralılara güncel ve bilimsel ilk ve acil yardım uygulamalarını yapabilen, gerektiğinde bu hasta ve yaralıların ambulanslarla güvenli ve hızlı bir şekilde sağlık kurumlarına ulaşmalarını sağlayabilen nitelikli İlk ve Acil Yardım Teknikeri (Paramedik) yetiştirmektir.
 
Açıklamalar

PROGRAM SEÇİM AŞAMASI

Program tercih edilirken Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile tercih önceliğine sahiptir. Diğer liselerden mezun olup programı tercih etmek isteyen öğrenciler ise YGS-2 puanı ile tercih yapabilmektedir. Üniversitelerde kontenjan kalması durumunda diğer lise mezunu öğrencilerin ÖSYM tarafınfan yerleştirilmesi yapılmaktadır. 

KARİYER OLANAKLARI

Mezunlar üniversite, devlet ve özel hastanelerin acil servislerinde ve 112 il ambulans servisleri ve özel ambulans hizmetlerinde tekniker olarak çalıştırılabilirler. Günümüzde sağlık sektörünün öneminin artmasına paralel olarak hastane ve ambulans servisi istasyonlarının sayısı da artmaktadır. Kamu da özellikle 112 merkez ve istasyonlarında birincil iş gücünü oluştururlar. Son yıllarda özel sağlık sektörü de paramediklerin iş kalite ve verimliliğinin farkına vararak acil sağlık hizmetlerinde ve ambulanslarda sağlık personeli olarak istihdam etmektedirler.